Szkodniki i sposoby ich zwalczania
Dodane przez filip11 dnia Sierpień 04 2009 12:05:48
Dla hodowcy roślin nie ma nic gorszego niż atak szkodników. Stwarzają bardzo wiele problemów i często są trudne do zwalczenia. Nie powinniśmy ignorować choćby najmniejszych objawów ataku, ponieważ szkodniki mogą doprowadzić roślinę nawet do obumarcia. Warto przeglądać co jakiś czas swoje rośliny i obserwować, czy nie ma na nich jakiś podejrzanych intruzów. Oto niektóre z nich:

Przędziorek

Szkodnik, który bardzo lubi atakować cytrusy, to na niego powinni uważać hodowcy roślin cytrusowych. Samice maja kształt owalny, zmieniają barwę w zależności od pory roku. Zimujące samice są koloru ceglastopomarańczowego, natomiast w lecie są koloru żółto-zielonego. Samice mają zdolność do wytwarzania pajęczynki. Samce są kształtu romboidalnego i mniejsze od samic. Uszkadzają pajęczaki dorosły, larwy i nimfy. Wysysają soki, żerując na spodniej części liścia. Powodują powstawanie mozaikowych, żółtych plam. Z czasem liście żółkną i odpadają. Żerują głównie na spodniej stronie liści. Nie powinniśmy lekceważyć objawów żerowania tego szkodnika, z doświadczenia wiem, że przędziorki są trudne do zwalczenia i powinniśmy od razu sięgnąć po chemię. Osobiście polecam do tego celu preparat Magus - zwalcza wszystkie stada rozwojowe przędziorek i według mnie jest najskuteczniejszym środkiem na to robactwo. Jako alternatywę można zastosować preparat Talstar lub Actelic, jednak u mnie sprawdził się tylko Magus już po 2 opryskach w odstępie 5 dni. Dawkować należy zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania.

darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków

Mszyce

Są to owady małe, o miękkim i delikatnym ciele i błoniastych skrzydłach, często zredukowanych. Odwłok baryłkowaty, z zaznaczoną wyraźnie segmentacją. Mszyce są roślinożerne: wysysają sok z roślin. Często są przyczyną znacznych szkód w uprawach. Środki do zwalczania tych szkodników Pirimor 500 WG, Mszyca Stop 01 AL, Trebon 10 SC. Wysysają sok, co bardzo osłabia rośliny i sprawia, że gorzej się rozwijają i stają się podatne na choroby. Wzrost silnie zaatakowanych roślin ulega zahamowaniu: tworzą one skrócone łodygi o rozetkowatych skupinach skarłowaciałych, pokurczonych liści.Liście i pędy roślin, na których żerują, oblepiają słodkimi kropelkami odchodów. Spadź utrudnia też roślinie procesy życiowe. Często nakłuwane ssawkami pędy roślin skręcają się i zaginają, a liście żółkną, marszczą się, kędzierzawią i zwijają. Zniekształcone młode pędy więdną i zasychają. Uskrzydlone mszyce, które żerowały na chorych roślinach, roznoszą wirusy. Po zauważeniu pierwszych objawów ataku rośliny przez mszyce, trzeba koniecznie przedsięwziąć odpowiednie środki. Najlepiej zastosować oprysk preparatem ACTELIC lub podobnym.

darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków

Tarczniki

Stworzenia te należą do grona najbardziej uciążliwych pasożytów. Są pokryte płaską i owalną tarczką o średnicy od 1 do około 2 mm. Występują głównie na dolnej stronie liści i na pędach. Szczególnie korzystne warunki do rozwoju tych szkodników występują zimą w ogrzewanych mieszkaniach.

Miseczniki

Tarczka pokrywająca te owady jest bardziej wypukła niż u tarczników. Tarczki są "przyssane" do rośliny przez co trudno usunąć je ręcznie. Bardzo trudno odróżnić je od tarczników, ale na szczęście sposób zwalczania jest taki sam.

Sposób zwalczania tarczników i miseczników

Kiedy zaatakują nasze rośliny możemy pokusić się o ich ręczne usuwanie lub przemywanie liści wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jednak najlepszym środkiem na te pasożyty jest chemia: Actelic 50EC, MOSPILAN 20SP,CONFIDOR 200SL.

darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków

Wełnowce

Wyglądem przypominają nieco wełnę. Rozmnażając się z olbrzymią prędkością samice nie potrzebują płci przeciwnej do złożenia olbrzymiej ilości jajeczek. Ogrzewane, ciepłe pomieszczenia stanowią dla nich idealne miejsce do rozwoju. Występują najczęściej wzdłuż nerwów głównych, na spodniej stronie liści, ogonkach liściowych. Są szkodliwe, ponieważ wysysają soki z zaatakowanej rośliny, co doprowadza do opadania liści, a w niektórych przypadkach nawet obumarcia rośliny. Z pomocą znów przychodzi nam uniwersalny środek Actelic, który zwalcza te szkodniki z reguły już po pierwszym oprysku. Można też zastosować przemywanie liści jednak jest to bardzo pracochłonne i nie tak efektowne jak oprysk.

darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków